İhale Komisyon Üyeleri Yaklaşık Maliyet Evraklarını İnceleyebilir mi?

Merhabalar,

En çok kafa karışıklığına neden olan konulardan biride İhale komisyon üyelerine sunulan “İhale İşlem” dosyasında Yaklaşık  Maliyet Bilgileri bulunup bulunmayacağı?

İhale İdare yetkilileri gizlilik olayını öyle bir abartıyor ki “Yaklaşık Maliyeti” kendinden bile gizliyor 🙂

Peki Kanun ne diyor:

4734 Sayılı Kamu İhale Kanunun 6. maddesine göre: “Gerekli incelemeyi yapmalarını sağlamak amacıyla ihale işlem dosyasının birer örneği, ilân veya daveti izleyen üç gün içinde ihale komisyonu üyelerine verilir.” İhale işlem dosyasının içerisinde hangi belgeler bulunmalıdır.

Kanun koyucu açık bir şekilde yazmış aslında gerekli incelemeyi yapmaları için ihale işlem dosyasının birer örneği “İhale Komisyon üyelerine” verilir diyor.

İhale idare yetkililerinin bazıları “İhale İşlem Dosyası” ile  “İhale Dokümanını” ne yazık ki karıştırıyor. EKAP’da yayınlanan ihale dokümanlarını İhale Komisyon üyelerine veriyor. İhale komisyon üyeleri bu dokümanlardan neyi inceleyecek?

Fazla Söze Gerek Yok Sayıştay Kararları Özeti:

İhale Komisyon Üyelerinin itirazlarında, kamu zararının oluşmadığı, kamu zararı oluşsa bile sorumlu tutulamayacakları belirtilmekte ise de; 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun “İhale Komisyonu” başlıklı 6’ncı maddesinin 3’üncü fıkrasında, gerekli incelemeyi yapmalarını sağlamak amacıyla ihale işlem dosyasının birer örneğinin ilân veya daveti izleyen üç gün içinde ihale komisyonu üyelerine verileceği hükme bağlanmıştır.

Bu hükümle amaçlanan, ihale komisyonunun yaklaşık maliyeti, teknik ve idari şartname ile diğer ihale dokümanlarının mevzuata uygunluğu noktasında incelemek ve mevzuata aykırılık varsa zeyilname veya düzeltme ilanı ile ihale sürecinin sekteye uğramadan sürmesini sağlamaktır. Dolayısıyla ihale komisyonu yaklaşık maliyeti ve işe ilişkin şartnameleri incelemek suretiyle süreci sahiplenmiş olacağından ihale dokümanının mevzuata aykırılığından sorumludur.

Kararın tam metni için tıklayınız. 

Paylaşmak önemsemektir!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum Yapabilirsinizx
()
x