Tek Yetkili Olmadığı Halde Kitap Alımının Bir Firmadan Alınması Sayıştay Denetim Raporu

Merhabalar,

Tek kaynaktan temin ile alımı kütüphaneler yoğun bir şekilde kullanmaktadır.

4734 Sayılı Kanunun 22 inci maddesine göre;

a) İhtiyacın sadece gerçek veya tüzel tek kişi tarafından karşılanabileceğinin tespit edilmesi.

b) Sadece gerçek veya tüzel tek kişinin ihtiyaç ile ilgili özel bir hakka sahip olması. 

Aşağıda örnek bir Sayıştay Denetim Raporu var. Piyasada başka firmalar olduğu halde Kitap alımının bir firmadan yapılması Sayıştay raporuna girmiş.

Emniyet Genel Müdürlüğü 2016 Yılı Sayıştay Denetim Raporu (Kaynak: https://www.sayistay.gov.tr/)

Raporda geçen bulgu;

5- Bulgu konusu olan ve 22/a maddesi kapsamında alımı yapılan 1550 Adet Kitap Alımı İşi;

Piyasa koşullarında birden fazla mal tedarikçisi bulunan bahse konu kitap ile ilgili Tek Kaynaktan Temin Edilen Hizmetlere İlişkin tutulan form incelendiğinde, sadece yayın grubu yüklenici firmanın çoğaltma ve yayma hakkına sahip olduğunun görüldüğü, fiyat görüşmesi tutanağı incelendiğinde ise yayın grubu yüklenici firmanın çoğaltarak piyasaya verdiği kitap için piyasa fiyatlarının daha uyguna alınabileceği anlaşılmıştır.

Sonuç olarak;

Öte yandan 22 nci maddenin (a) bendi kapsamında yapılan ders kitabı alımlarında sadece yayın grubu yüklenici firmanın çoğaltma ve yayma hakkına sahip olduğunun görüldüğü, fiyat görüşmesi tutanağı incelendiğinde ise yayın grubu yüklenici firmanın çoğaltarak piyasaya verdiği kitaplar için piyasa fiyatlarına göre uygun fiyat bildirmesi sebebiyle çok yapıldığı ifade edilmiş ise de, bu fiyatların, ihale usulleri uygulanmadan en uygun piyasa fiyatları olacağını söylemek mümkün değildir. Piyasa da birçok ürünün tek üreticisi olmasına rağmen mal tedarikçileri tarafından her yerde satışı yapılmaktadır. Kaldı ki, yayın evi sahibinin de ihaleye girme hakkı bulunmaktadır. Bu itibarla, söz konusu ders kitapları alımı işinin 4734 sayılı Kanunun 22/a maddesine göre doğrudan temin yöntemi ile gerçekleştirilmesi yerine temel ihale usullerinden birisi ile ihale edilmek suretiyle temin edilmesi gerekir.

………………………………………

Bu durumun 5018 ve 4734 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde kaynakların etkili, ekonomik, verimli ve hukuka uygun olarak kullanılması ile ihalelerde; rekabeti, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanması ilkelerine aykırı olduğu düşünülmektedir.

Yorumum;

Maceraya gerek yok. Alımı yapanların sorumluluğu çok fazla. Bir şey olmaz demeyin…

Kazım ŞENTÜRK

08.02.2020

Paylaşmak önemsemektir!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum Yapabilirsinizx
()
x