İş Ehli Olmayana Verildiğinde Kıyameti Bekle Ya Da Boş Ver Dünyayı Sen Mi Kurtaracaksın!!!

Merhabalar,

Dini konularda bir şeyler yazacak bilgiye sahip değilim. Herkes fetva verme yarışına girdiği için ben bu konuda yazmama hakkımı kullanıyorum.

İslam Ne Diyor:

*Kur’ân-ı Kerîm, “emanet” olarak nitelediği görevlerin ehil olanlara verilmesini ve insanlar arasında adaletle davranılmasını emrederken (en-Nisâ 4/58) aynı zamanda vazife taksiminde iltiması onaylamayan genel bir ilke ortaya koymuştur. Hz. Peygamber görev dağıtımı sırasında talepten ziyade liyakat aramış, kendisinden sonra adam kayırma işinin görüleceğini bildirerek bu gelişmeler karşısında sabırlı olunmasını öğütlemiştir (Buhârî, “Fiten”, 2, “Aḥkâm”, 7, “Menâḳıbü’l-enṣâr”, 8; Müslim, “İmâre”, 14, 48). Bir hadiste de, “İş ehli olmayana verildiğinde kıyameti bekle” denilerek iltimas kıyamet alâmeti olarak zikredilmiştir (Buhârî, “ʿİlim”, 2). Özellikle devlet yönetimine dair siyâsetnâme türü kitaplarda Kur’an ve Sünnet’te esasları konulan liyakat ve adalet ilkelerine geniş yer verilirken aynı zamanda iltimas da reddedilir.

Kaynakça: https://islamansiklopedisi.org.tr/iltimas

 

Ecdat Olaya Nasıl Bakmış, 600 Yıl Bozulmadan Nasıl Kalmış;

Osmanlı Devleti’nin yükselme döneminde Enderun Mektebi’nin bugünkü anlamıyla yükseköğrenim düzeyinde kamu yönetimi öğretimi alanında önemli fonksiyonlar yerine getirdiği, hatta bu uygulamanın

Batılı ülkeler tarafından model alındığı bilinmektedir. Bu denli beğeni kazanan bu sistem ile ilgili olarak araştırmacı ve yazar Albert Howe Lybyer şunları kaydetmiştir: “sistem liyakati ödüllendirecek, yetenek, çaba ve yeterli donanımla beslenen her türlü hırs ve özlemi doyuracak biçimde düzenlenmiştir. Liyakati ödüllendirmenin iki yolu vardı. Biri terfi ettirmek şeklinde manevi, diğeri de parasaldı. Enderun’dan geçmiş içoğlanları sultanın tahtı dışında her makama erişebilirlerdi. Yükselme kesinlikle rastlantısal veya otomatik değildi. Her aşamada büyük bir titizlik ve akıllılıkla yönlendirilip gerçekleştirilirdi.

Kaynakça: http://dergipark.gov.tr/download/article-file/287731

İçinde yaşadığımız modern toplumda durumlar nasıl. Liyakat var mı? Çalışma hayatında olan  kurumlarında Liyakatin yerini ne yazık ki sadakat, kan bağı, hemşeri, siyasi bağ, cemaat…..vs….. almıştır.

%99’u Müslüman dediğimiz ülkemizde hem dini olarak hem de ecdadın uygulamaları hem de modern insan kaynakları yönetim anlayışı bir köşeye atılmış durumda….

Yazık yahu bir laf vardır. Kuldan korkmuyorsunuz Allahtan da mı korkmuyorsunuz…   

Karar alıcıların durumu ise ne yazık ki: Boş Ver Dünyayı Sen Mi Kurtaracaksın!!! Aman bu işlere karışma….

Allah ülkemizi korusun. Bu gidişat iyi değil…

 

Paylaşmak önemsemektir!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum Yapabilirsinizx
()
x