Kitap Alımında Piyasa Fiyat Araştırması Doğru Yapılmadığından Kamu Zararının Sorumlulara Ödettirilmesi Sayıştay Kararı

Merhabalar,

4734 Sayılı Kamu İhale Kanunun 22. Maddesine göre ihtiyaçlar Doğrudan Temin yöntemi ile alınabilir. Bu maddeye göre yapılacak alımlarda,  ihale yetkilisince görevlendirilecek kişi veya kişiler tarafından piyasada fiyat araştırması yapılarak ihtiyaçlar temin edilir.

Doğrudan Temin yöntemi belirli parasal limitler dahilinde idarelerin işini kolaylaştırsa da Piyasa Fiyat araştırmasının, piyasa güncel fiyatlarını yansıtmaması durumunda Kamu zararına neden olunmaktadır. 

Aşağıda ki örnek Sayıştay Kararında alımı yapılan kitapların fiyatlarının piyasa değerinin üzerinde olduğu tespit edilmiş ve oluşan Kamu Zararının sorumlulardan tahsil edilmesine karar verilmiştir.

Meslektaşlara Önerim: Piyasa Fiyat Araştırması Formunu imzalamakla iş bitmiyor. Bir kitap da olsa beş yüz kitap da olsa piyasa fiyat araştırmasını doğru yapın. Sonra kimse kimseye sahip çıkmaz. Kamu zararı oluştuğunda İşiniz doğru yapsaydınız derler 🙂 Kahramanlık yapmayın 🙂

 

Sayıştay Kararı:

3. Daire Karar

Tarihi : 17.5.2007

Tutanak No : 88

Osmangazi Üniversitesi Bütçe Dairesi Başkanlığı 2004 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 22/d bendine göre doğrudan temin yoluyla Türkiye Deprem Yüksek Mühendisleri Konseyinden satın alınan aynı cinsten dört adet kitabın alımı işinde piyasa fiyat araştırmasının sağlıklı yapılmadığı ve bu nedenle kitapların alış fiyatı ile piyasa rayiç fiyatı arasında fahiş bir fark bulunduğu ve bu yolla kamu zararına sebep olunduğu gerekçesiyle fazla ödeme tutarının sorumlulara ödettirilmesine,

(Kaynakça: https://www.sayistay.gov.tr/tr/Upload/95906369/files/yayinlar/sayistay2007kararlar.pdf)

 

Kazım ŞENTÜRK

19.05.2019

 

Paylaşmak önemsemektir!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum Yapabilirsinizx
()
x