Taşınır Mal Yönetmeliğine Göre Ödünç Verilen Kitaplar Kütüphanecilere Zimmetlenebilir Mi?

Merhabalar,

Son paragrafta yazacağım fikrimi ilk paragrafta yazacağım.

Kullanıcılara, halka ödünç verilen kitaplar Taşınır Mal Yönetmeliği kapsamından çıkartılmalı veya Tüketim Malzemesi gibi değerlendirilmelidir.

Konuya dönersek:

Taşınır Mal Yönetmeliğinin 4. Maddesinin “c” bendine göre kitaplar “Dayanıklı Taşınır” olarak değerlendirilmektedir. Dayanıklı Taşınır grubu ise tesis, makine ve cihazlar ile taşıtlar ve demirbaşlardan meydana gelmektedir.

Bilgisayar, masa, koltuk ve kitap aynı grup içinde değerlendirilmektedir.

Bir kitap, Taşınır Mal Yönetmeliğine göre bir kamu personelinin kullanımına verilecekse; Yönetmeliğin 10. Maddesine göre Taşınır Teslim Belgesi (Eski Adıyla Zimmet) düzenlenmelidir. Örneğin Akademik veya İdari Personele nasıl ki masa veya bilgisayar verdiğinizde Taşınır Teslim Belgesi düzenliyorsanız aynı yöntemi kitap içinde yapmak gerekmektedir.

Kütüphanelerin işleyişi acısından bu mümkün müdür? Cevabı siz verin…

Bir diğer konu son zamanlarda sıkça duyduğum ve bana sorulan soru?

Kitaplar, Ortak Kullanım alanlarına özgü düzenlenen Dayanıklı Taşınır Listesi ile kütüphanecilere imza karşılığında verilebilir mi?

Yönetmeliğe göre birden fazla kamu personelinin bir arada olduğu büro vb. yerlerde birimdeki cihazlar herkes tarafından kullanıldığı için Dayanıklı Taşınırlar Listesi oluşturularak taşınırlar ortak kullanım alanı sorumlusuna imza karşılığında veriliyor.

Öğrenciye ödünç verilen kitap nasıl olurda sorumluluğu birim çalışanlarına verilir?

Sürekli koleksiyonları büyüyen kütüphanelerde Dayanıklı Taşınırlar Listesi kaç sayfadan oluşacak?

Diyelim ki Dayanıklı Taşınır Listesini bir kere oluşturdunuz ve içinden 5 kitabı öğrenci kaybetti. Listeyi yeni baştan mı çıkartacaksınız?

Sayımda noksan çıkan kitaplar için Kamu Zararlarının Tahsiline İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliği nasıl uygulayacaksanız?

Öğrencinin kaybettiği kitap için Kamu Zararlarının Tahsiline İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliği nasıl uygulayacaksanız?

Taşınır Mal Yönetmeliğinin Kütüphanelerde uygulanması başlı başına sorunlara neden olmuştur.

Sivil toplum kuruluşlarımızın yaşanılan sorunları ilgili mercilere anlatması mağduriyetlerin önüne geçecektir.

Saygılarımla.

Kazım ŞENTÜRK

09.04.2021

Paylaşmak önemsemektir!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum Yapabilirsinizx
()
x