Mal Alım İhalelerinde Sözleşmenin Süresi Kaç Gün Olmalı? KİK Kararı

Merhabalar,

Mal alım ihalelerinde sözleşmenin süresi doğru bir şekilde hesaplanması idarenin yararına olacaktır.

Mal Alımlarına Ait Tip Sözleşmenin 16. Maddesi incelendiğinde görüleceği üzere Garanti Kapsamında aldığınız ürünün arıza yapması durumunda muhatabınızın Yüklenici olmasını istiyorsanız Sözleşmenin süresini alacağınız ürünün garantisine göre seçmeniz idare olarak yararınıza olacaktır. Yoksa servisler ile uğraşmak zorunda kalırsınız.

Yukarıda yazdıklarım kural değil “Kamu ihale mevzuatında mal alımı ihalelerinde sözleşme süresi ile alım konusuna ilişkin garanti süresinin aynı olması gerektiği şeklinde bir hüküm, düzenleme veya açıklama bulunmamaktadır” Sözleşme süresi ile garanti süresini aynı şekilde yazarsanız cihaz bozulduğunda yükleniciyi ararsınız garanti ile ilgili bütün servis işlerini yükleniciye yaptırırsınız. Yüklenici görevini yapmaz ise alacağını kesersiniz alacağı yok ise teminatını paraya çevirip tahsil edersiniz.

Soru: Sözleşmenin süresi işe başlama tarihinden itibaren 5 ay olarak yazılmış, malın garantisi olarak da 24 ay yazılmış ihale iptal edilir mi? Sözleşmenin Süresi İle Garanti Süresi farklı ihale iptal edilir mi?

Cevap için tıklayınız.

Mal Alımlarına Ait Tip Sözleşmenin

  1. Maddesinin “9.1. Sözleşmenin süresi, işe başlama tarihinden itibaren …………………………gündür /aydır.

Madde 16 – Yüklenicinin yükümlülükleri,

16.7. Garanti ve bakım, onarım

16.7.1. Garanti:  Yüklenici tarafından teslim edilecek malların  kabulünden sonra asgari …………………………… ay/yıl garanti süresi olacaktır. Yüklenici bu mallara ait garanti belgelerini İdare adına düzenletmek ve orijinal nüshalarını İdareye teslim etmekle mükelleftir. Alınan mallara ilişkin İdare adına garanti belgesi düzenlenmesinin mümkün olmaması durumunda yüklenici garantiye ilişkin taahhütleri içeren bir belgeyi İdareye sunmak zorundadır. Garanti kapsamındaki malzemede sözleşme süresi içerisinde tespit edilecek hata, ayıp ve eksikliklerin garanti sağlayan kişi veya kuruluş tarafından giderilmesini Yüklenici üstelenecektir. Bu yükümlülüğün Yüklenici tarafından yerine getirilmemesi halinde İdare, garantinin sağlanması için yapacağı tüm giderleri Yüklenicinin alacağından keserek veya teminatını paraya çevirerek tahsil eder.

Paylaşmak önemsemektir!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum Yapabilirsinizx
()
x