Kütüphanecilerin Narsist İnsanlar İle İmtihanı

Merhabalar,

Narsizm psikolojik bir hastalık olduğu için ayrıntısına girmeden bahsetmek isterim.

Narsizm nedir?

İsmini mitolojik bir karakter olan Narkissos’dan alır. Mite göre Narkissos  bir gün suda kendi yansımasını görür ve ona aşık olur. Saatlerce seyredip durur. Suyun üzerinde  duran kendisine bakan ama karşılık vermeyen bu imge, tam ona sarılacakken yok olur. Sonunda Narkissos aşkına kavuşmak için suya düşer ve boğularak ölür. Aslında bu öykü Narsislerin durumunu çok güzel alegorize etmektedir. Çünkü onlar da sürekli sudaki yansımalarına aşıktırlar.

Narsizm :

Kendini aşırı sevme, aşırı güvenme ve büyük görmedir. Narsistik kişilik bozukluğu ise kişinin kendisiyle ilgili önemlilik, yeteneklilik duygularına fazlaca sahip olması, zihninin sürekli başarı kazanma ve önde olma ile meşgul olması, başkalarından üstünlük, sürekli ilgi ve hayranlık görme ihtiyacı, eleştiri ve değerlendirmeye aşırı tahammülsüzlük, empati yoksunluğu özellikleriyle tanımlanan bir kişilik bozukluğudur.

(Kaynak: http://www.pedamed.com.tr/tr/icerik/67/narsizm)

Kütüphaneciler olarak narsizt insanlar ile çok karşılaşıyoruz ne yazık ki.

Bunun nedeni de kütüphaneciliğin toplum nazarında hak ettiği yere gelememesinden kaynaklanmaktadır.

Toplum içinde kendi bulunduğu konumu üstün gören birey kütüphane çalışanını ezme psikolojine girmektedir.

Mesleğimizi icra ederken narsist insanlar ile nasıl karşılaşıyoruz.

  • Yeni işe başlayan kütüphaneci ilk narsist uygulamayı kendi meslektaşından görüyor ne yazık ki. Mesleği öğrenirken abi ya da abla dediği kişi mesleki uygulamada işin en doğrusunu kendisinin bildiğini söyleyerek karşısındakine söz hakkı vermiyor.
  • Kullanıcılardan da ne yazık ki böyle davranışları görmekteyiz. Kütüphanelerin önemini kavramamış kullanıcı kütüphane kurallarını küçük ve basit görme eğilimleri vardır.
  • Hoca takımını da unutmamak gerekir. Aman hocam paşam hocam, yıkama ve yağlamalarına alışmış hoca ya da akademisyen kendini her şeyin üstünde görmektedir. Kendileri atomu parçalamak gibi ulvi bir görevi olduğu için kütüphane kurallarına uymak istemez.

Bu liste böyle uzar gider.

Kimse kendini büyük görmesin. Sizlerden büyük Allah var. Bu gün varız yarın yokuz. Bu hırs bu ihtiras niye….

Bu mübarek aylarda kırmadan, dökmeden, insanca, kardeşçe ve barış içinde yaşamak umuduyla…

Hayırlı ramazanlar…

 

Paylaşmak önemsemektir!

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.