İhale Yetkilisi Muayene Ve Kabul Komisyonunda Görevlendirilebilir Mi? İhale Yetkilisi Muayene Ve Kabul Komisyonunda Başkan Olabilir Mi?

Merhaba,

Muayene ve kabul komisyonu nasıl kurulur?

Mal Alımları Denetim Muayene Ve Kabul İşlemlerine Dair Yönetmeliğin 6. Maddesi gereği;

Yetkili makam tarafından biri başkan, biri işin uzmanı olmak üzere en az üç veya daha fazla tek sayıda kişi ile yedek üyelerden oluşan muayene ve kabul komisyonları kurulur.

Ara denetimi gerçekleştiren personel muayene kabul komisyonlarında görevlendirilebilir. Ancak, muayene ve kabul komisyonlarında görevlendirilen personelin tamamı ara denetimi gerçekleştiren personelden oluşturulamaz.

* MAL ALIMINDA MUAYENE VE KABUL KOMİSYONLARI

*En az üç veya daha fazla tek sayıda kişi ile yedek üyelerden oluşur

ASIL ÜYELER YEDEK ÜYELER
BAŞKAN BAŞKAN
ÜYE (UZMAN) ÜYE (UZMAN)
ÜYE ÜYE

Kamu İhale Genel Tebliğine Göre;

5.7. İhaleyi gerçekleştiren ihale komisyonu üyeleri söz konusu ihaleye ilişkin olarak yapılan sözleşme sonucunda teslim edilecek mal ve hizmet alımları ile yapım işlerinin muayene ve kabul komisyonunda veya kontrol teşkilatında görev alabilir. Ancak yapılan bir sözleşme ile ilgili olarak kontrol teşkilatında yer alan görevliler, sözleşme sonucunda hizmet alımları ve yapım işleriyle ilgili muayene ve kabul komisyonunda görev alamazlar.

5.8. İhale yetkilisi, ihale komisyonunda görev alamaz. Kurulların ihale yetkilisi olduğu durumlarda da kurul üyeleri ihale komisyon üyesi olamazlar.

Sonuç Olarak;

Kamu İç Kontrol Standartlarının Standart: 9. Görevler ayrılığı gereği;

Hata, eksiklik, yanlışlık, usulsüzlük ve yolsuzluk risklerini azaltmak için faaliyetler ile mali karar ve işlemlerin onaylanması, uygulanması, kaydedilmesi ve kontrol edilmesi görevleri personel arasında paylaştırılmalıdır.

Bu standart için gerekli genel şartlar:

                9.1. Her faaliyet veya mali karar ve işlemin onaylanması, uygulanması, kaydedilmesi ve kontrolü görevleri farklı kişilere verilmelidir.

Benim Yorumum

Görevler ayrılığı ilkesi gereği

İhale yetkilisi, muayene kabul komisyonunda görev alamaz. Kesin olmaz diye ben kanun ve yönetmelikte bir madde bulamadım. Fakat görevler ayrılığı ilkelerine göre olamaz diye düşünüyorum.

Saygılarımla.  

Kazım ŞENTÜRK

29.12.2018

Paylaşmak önemsemektir!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum Yapabilirsinizx
()
x