Üniversite Kütüphanelerindeki Basılı Kitap Sayısının Akademik Başarıya Etkisi Var Mı?

Merhabalar,

Her şeyin sayılar ile ölçülmeye çalışıldığı çalışma hayatında, merak ettiğim bir konu var: Üniversite Kütüphanelerindeki Basılı Kitapların sayısal olarak fazla olması Üniversitenin Akademik başarısına ne kadar faydası var?

Bu yazı için “2000 Yılından Önce Kurulan Üniversiteleri” değerlendirmeye alacağım. Üniversitelerin Türkiye Sırlaması için URAP verilerini kullanacağım. Sadece ilk 10’a giren üniversiteleri inceleyeceğim.

 

http://tr.urapcenter.org/2018/2018_t1.php

2018-2019 –yılı 2000 Yılından Önce Kurulan Üniversiteler Genel Sıralamasında yer alan üniversitelerde “Öğrenci Başına Düşen Basılı Kitap Sayısı” kaç acaba?

Bu veriler için YÖK’ün hazırlamış olduğu 2018 – Üniversite Yıllık İzleme ve Değerlendirme Raporundan faydalanacağım. (Raporu merak edenler için Linki: https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Universiteler/izleme-ve-degerlendirme-kriterleri.aspx)

Sonuç:

Üniversitelerin akademik başarısı için Kütüphane Basılı Kitaplarının sayısal üstünlüğünün başarıya katkısı var mı?

Bu verilerden anlaşılabilecek bir konu değil sanırım.

YÖK rapor hazırlamak için kullandığı, anket sorusunun değişmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kütüphane Basılı Kitap koleksiyonu Niteliksel olarak incelemelidir.

Benim soru önerim: “Ödünç Alınan Basılı Kitap Sayısı”

Kütüphane içerisinde kitap kullanım oranlarını tespit edemesek de var olan sorudan daha anlamlı sonuçlar çıkabilir diye düşünüyorum.

Popülist yönetici baskısı ile Basılı kitap sayısı fazla olsun diye her önüne gelen kitabı koleksiyonuna katan ya da özellikle kurum yayınlarından onlarca kitabı koleksiyonuna katan kütüphaneler koleksiyonlarını niteliksel olarak da gözden geçirir belki!

Kazım ŞENTÜRK

28.09.2019

Paylaşmak önemsemektir!

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Kazım ŞENTÜRKnk Recent comment authors
  Abone ol  
Bildir
nk
Ziyaretçi
nk

Doğru tespit kazım bey. Şöyle ki, hem satın hem bağış politikasında sırf fazla kitap olsun diye saçma sapan kitaplar girmiş olduğumu söyleyebilirim. Nitelikli kitap ve ödünç alma oranı doğrultusunda kaynak temin etme ne yazık ki çoğu üni de yetersiz.