Bardağın Dolu Tarafından Bakmak: Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı Arasında Eğitimde İş Birliği Protokolü

Merhabalar,

12.09.2019 tarihinde “Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı Arasında Eğitimde İş Birliği Protokolü” imzalandı.

Meslek camiamızda bu konu her zaman olduğu gibi  🙂 yeterince tartışılmadı.

Milli Kütüphanede Bakan düzeyinde imzalanan ve kamuoyu ile paylaşılan “İş Birliği Protokolü” Kazanım mı? Yoksa MEB’in üzerine düşen görevi yerine getirmemesi mi?

Protokolde Kütüphaneler İle İş Birliği Nasıl Olacak?

Protokolün tam metni paylaşılmadı diye biliyorum. Basına yansıyan haberlere göre:

Pilot olarak seçilen halk kütüphaneleri bilgi okuryazarlığı, okuma kültürü konusunda etkinlik mekânı olarak düşünülüyor. Kütüphanelerin etkin kullanımı hedefleniyor.

Pilot uygulamalar sonrasında çalışmaların yaygınlaştırılması planlanıyor.

Kaynakça: https://basin.ktb.gov.tr/TR-243172/otellerde-uygulamali-egitim-verecek-okullarin-sayisi-20-.html

Pilot İller: Ankara, Aydın, İzmir, Kayseri, Niğde, Şanlıurfa, Tekirdağ (https://www.bbyhaber.com/bby/2019/09/17/kultur-ve-turizm-bakanligi-ile-milli-egitim-bakanligi-arasinda-egitimde-is-birligi-protokolu-gerceklestirildi)

Kütüphaneci Olarak Yorumum:

Okulların olmazsa olmazı “Okul Kütüphaneleridir” Fakat MEB’de ne yazık ki Kütüphanecilik felsefesine uygun Kütüphane yok. Aynı zamanda “Kütüphaneci” personeli olmadığını da “Okul Kütüphanecileri Derneği” paylaşımlarından biliyoruz.

Mesleğimiz adına bu protokol bir başarıdır. Halk Kütüphanelerinin üzerine büyük sorumluluk düşmekte olup ben başaracaklarına inanıyorum. Örneğin Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesinin yaptığı işleri sosyal medyadan takip ediyorum. Çok güzel işlere imza atıyorlar.

Neden olmasın?

Aklıma bir yazı geldi

Türk Kütüphaneciliği Dergisinde Cilt 13, Sayı 1-2 (1964)

Makale Adı: Kütüphaneler Hizmetinde 25 Yıl

Yazar: Adnan Ötüken

…………

Aziz Berkez Kütüphaneler Müdürü olduğu zaman; kurulmuş bir nizam, iyi bir teşkilat ve Avrupai anlamda kütüphaneler mevcut değildi. Bu konuda bir kampanya açılması gerekiyordu. Milli Eğitim Bakanlığının havası ve anlayışı mücadeleye müsait bir vasat değildi. Bu Bakanlığın içerisinde kütüphane mefhumu henüz bilinmiyordu, bu müessesenin varlığı ile yokluğu müsavi telakki ediliyordu.  (http://www.tk.org.tr/index.php/TK/article/view/2000/1971)

Yazının devamı okumanızı tavsiye ederim.

Nereden Nereye….

Pilot Halk Kütüphanelerine ve Kütüphanecilere çok büyük sorumluluk düşüyor. Onların başarısı mesleğimiz adına kazanım olacak ve proje genişleyecektir. Kim bilir belki yıllara sonra MEB projenin kazanımlarını görecek ve Okul Kütüphaneleri açmaya karar verecektir.

İşbirliği Protokolünün hazırlanmasını ve uygulanmasına vesile olan İsimsiz Kahramanlara teşekkür ederim.

Kazım ŞENTÜRK

22.09.2019

 

 

Paylaşmak önemsemektir!

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Selahattin
Selahattin
2 yıl önce

Bardağın dolu tarafından bakarken boş kalan kısımları solduracak mıslukların vanası biz BBY eğitimi alanların elinde olduğu müddetçe bu projese kazanan biz oluruz, okullarımızda nitelikli ve hepsinden önemlisi BBY mezunu istihdamını öne sürerek ortaya konan her şeye karşı çıkmadan mücadeleyi sürdmek lazım.

2
0
Yorum Yapabilirsinizx
()
x