Ödeneği Olmayan İş İçin İhaleye Çıkılır Mı?

Yaklaşık Maliyet Çalışması Sonrası Yeterli Ödenek Olmadığı Tespit Edilen İş İçin İhaleye Çıkılır Mı?

Ödeneği olmayan iş için ihaleye çıkılmaz.

4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu

Madde 5- İdareler, bu Kanuna göre yapılacak ihalelerde; saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumludur.

Aralarında kabul edilebilir doğal bir bağlantı olmadığı sürece mal alımı, hizmet alımı ve yapım işleri birarada ihale edilemez.

Eşik değerlerin altında kalmak amacıyla mal veya hizmet alımları ile yapım işleri kısımlara bölünemez.

Bu Kanuna göre yapılacak ihalelerde açık ihale usulü ve belli istekliler arasında ihale usulü temel usullerdir. Diğer ihale usulleri Kanunda belirtilen özel hallerde kullanılabilir.

Ödeneği bulunmayan hiçbir iş için ihaleye çıkılamaz.

 

İstisna durumlar için 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununa bakınız

Paylaşmak önemsemektir!

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir