Veritabanı Fiyatı Lisans Anlaşması İle Gizli Tutulabilir Mi?

Merhabalar,

Uzun süredir yazmak istediğim bir konu bu güne nasip oldu. Veritabanı firmaları kurumlara veya Üniversite Kütüphanelerine özel fiyat teklifleri sunmaktalar.

Satış gerçekleştikten sonra da bu fiyatların kurumunuza özel olduğunu başka kurumlar ile paylaşılmaması gerektiği şeklinde söyleniyor ya da lisans anlaşmasında bu şekilde bir maddenin olduğu üçüncü taraflar ile fiyatların paylaşılamayacağı söyleniyor.

Gerçekte Durum Nedir? Bir Üniversite Kütüphanesi Satın Aldığı Veritabanının Fiyatını Başka Bir Devlet Kurumundan Saklayabilir Mi?

Bir devlet kurumu başka bir devlet kurumundan satın aldığı bir ürünün fiyatını gizleyemez. Örneğin A Üniversitesi B Üniversitesine bir veritabanı fiyatını resmi yazı ile sorabilir.

Nasıl Mı?

Mal Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliğinin 8. Maddesinin 3.a bendi gereği

“a) İdare, alım konusu malın özelliğine göre kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarından fiyat isteyerek yaklaşık maliyeti hesaplayabilir.”

Ayrıca;

22 nci Maddenin (A) / (B) / (C) Bentleri Kapsamında Tek Kaynaktan Temin Edilen Mallara İlişkin Form da belirtilen

“Aynı malın, malı ilgili tek kaynaktan alan diğer kamu/özel tüzel kişiliklerine veya gerçek kişilere satış fiyatı”

Sonuç:

Bir Üniversite Kütüphanesi başka bir Üniversite Kütüphanesine A Veritabanını kaç TL’ye aldın diye sorabilir ve ilgili kurumunda resmi yazı ile cevap vermesi gerekmektedir.

Peki diyelim ki A Üniversite Kütüphanesi bir veritabanını 100.000 TL’ye aldı. Aynı büyüklükte B Üniversitesi de 150.000 TL’ye aldı. 

Sayıştay denetimlerinde de bu durum ortaya çıktı. B Üniversitesi Kütüphanesi tek kaynaktan aldığı malın yaklaşık fiyatını ya da Fiyat Araştırmasını doğru yapmadığı için kamu zararı olarak değerlendirilebilir.

 

Paylaşmak önemsemektir!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum Yapabilirsinizx